Про кафедру

Кафедра теорії та методики спорту

Image

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА КАФЕДРИ

Помітні досягнення сумських спортсменів на престижних міжнародних змаганнях у перші роки після здобуття Україною незалежності, бурхливий розвиток нових видів спорту (панкратіон, пауерліфтинг, футзал, волейбол пляжний, карате, спортивні бальні танці, кікбоксинг тощо) створили передумови для відкриття спеціальності, яка б дала можливість спортсменам цих видів спорту паралельно з тренуваннями й успішними виступами на змаганнях найвищого рівня здобувати сучасні знання щодо організації тренувального процесу, теоретико-методичних основ обраного виду спорту.

На той час такою новою спеціальністю, визначеною Міністерством освіти і науки України, була спеціальність «Олімпійський і професійний спорт», тому адміністрацією Сумського державного педагогічного інституту імені А.С. Макаренка було прийнято рішення створити кафедру олімпійського і професійного спорту, яка б готувала тренерів з видів спорту за цим профілем.

На вже існуючій на той час кафедрі теорії та методики фізичної культури факультету фізичної культури працювала група викладачів, які мали досвід підготовки висококваліфікованих спортсменів, тож новий структурний підрозділ було вирішено створити шляхом поділу кафедри теорії та методики фізичної культури. Кафедру олімпійського і професійного спорту, створену в 1999 році, очолив доцент, заслужений тренер України з хокею на траві (згодом – кандидат педагогічних наук, професор, заслужений працівник фізичної культури і спорту України) Володимир Іванович Гончаренко.

Кафедрою були розроблені концепція та перспективні напрями розвитку спеціальності «Олімпійський і професійний спорт», які визначали мету та професійне призначення фахівця цієї галузі знань, а також була сформульована мета підготовки фахівців у галузі спорту, що базується на знаннях фундаментальних та спеціальних дисциплін, дисциплін гуманітарного й соціально-економічного циклів, на оволодінні професійними навичками і уміннями під час навчання та проходження педагогічної й тренерської практик.

За більш ніж 20 років існування кафедри теорії та методики спорту (таку назву вона має з 2013 року) більшість її викладачів долучалися до підготовки великої кількості спортсменів з різних видів спорту, які під час навчання та після закінчення університету здобували спортивну славу місту, області, Україні, ставали чемпіонами й призерами олімпійських ігор, чемпіонатів світу, Європи, розіграшів Кубків світу і Європи як з олімпійських, так і з неолімпійських видів спорту.

Показово, що більшість викладачів кафедри – випускники інституту фізкультури різних років. З кафедрою плідно спів­працюють практично всі спортивні товариства і дитячо-юнацькі спортивні школи обласного центру, провідні тренери Сумщини.

Важливим напрямком роботи кафедри є забезпечення якісної навчально-тренувальної роботи по підвищенню спортивної майстерності студентів факультету. Викладачі працюють з такими групами підвищення спортивної майстерності, як: