Історія інституту

Історична довідка

ІСТОРІЯ ІНСТИТУТУ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Історія Інституту фізичної культури бере свій початок з 1980 р., коли було створено факультет фізичної культури з метою підготовки вчителів фізичної культури для Сумського регіону.

Свій вагомий внесок у розбудову ІФК безпосередньо зробили попередні декани факультету: професор А. І. Кудренко (1982−1994 рр.), доценти О. В. Бріжатий (1994−2001 рр.), О. А. Томенко (2001−2006 рр.). З 01.04.2006 р. Інститут фізичної культури очолює директор Юрій Олегович Лянной, кандидат педагогічних наук, професор. З 1.02.2016 р. Навчально-науковий інститут фізичної культури очолює директор Михайло Олегович Лянной, кандидат педагогічних наук, доцент.

З першого дня роботи факультету працювали Григорій Михайлович Пітер, Володимир Іванович Гончаренко, Надія Миколаївна Гончаренко, Василь Леонтійович Прокопов, Володимир Вікторович Затилкін, Тетяна Олександрівна Лоза, Людмила Івановна Прокопова, Ігор Борисович Верблюдов. Згодом до них приєдналися Анатолій Максимович Ратов, Євген Олексійович Ілляшенко, Валерій Андрійович Косяк, Анатолій Іванович Кудренко, Світлана Валентинівна Одинцова, Володимир Миколайович Самбур. Левова частка «першопроходців» факультету фізичного виховання й до цього часу успішно працює в Інституті фізкультури, маючи високі наукові ступені і вчені звання.

На початковому етапі обов’язки декана факультету фізичного виховання виконували кілька викладачів. Першим в.о. декана був Григорій Михайлович Пітер. Згодом він передав справи Миколі Михайловичу Кобозєву. Потім настала черга Олександра Бурли, який суміщав керівництво факультетом і кафедрою теорії і методики фізичної культури – першої кафедри новоствореного факультету. Коли ж у березні 1982 року Анатолій Іванович Кудренко захистив кандидатську дисертацію, то керівництво інституту запропонувало йому посаду декана. Таким чином, навесні 1982 року Анатолій Іванович очолив факультет фізичного виховання та став його першим повноправним деканом.

Перший набір студентів факультету налічував лише три академічні групи по 25 чоловік. В одній об’єднали представників ігрових видів спорту, у другій – зимових, а третя група була «збірною» і складалася здебільшого з представників «спортивних меншин» – борців, гімнастів, легкоатлетів тощо. Навчальні заклади міста і спортивні товариства з розумінням ставилися до проблем факультету, надаючи студентам і викладачам можливість займатися на кращих спортивних спорудах. Однак довго існувати без власної бази новостворений факультет не міг. На початку 1982 року почалося будівництво спорткомплексу. Уже в лютому був готовий проект будівництва, ректор видав наказ про створення студентського будзагону. Починав цю справу Анатолій Ратов. Серед перших будзагонівців були Олександр Міщенко, Іван Міщенко, Ігор Василенко, Михайло Заярний, Микола Черкашин, Олександр Швендін, Олександр Гончаров. Улітку 1984 року склад студентського будзагону дещо змінився. Додалися Ігор Гарбуз, Ігор Ніколаєнко, Віктор Азаренков.

Замовником спортивного комплексу було УКБ міськвиконкому, а головним підрядником – компанія Рубена Ашотовича Сумбатова – «Сумпромбуд». Частенько з’являвся на будмайданчику тодішній головний інженер Марк Абрамович Берфман. Головним куратором будівництва був сам перший секретар міського комітету компартії Михайло Панасович Лушпа. За часів початку будівництва спорткомплексу він був депутатом Верховної Ради України, і Сумський державний педінститут знаходився саме на території його виборчого округу.

На сьогодні матеріальна база Інституту фізичної культури Сумського педуніверситету – одна з кращих для педагогічних навчальних закладів республіки. До її складу входять стадіон зі штучним покриттям бігових доріжок і секторів з трибунами на 3 тисячі глядацьких місць, підтрибунне примішення для занять легкоатлетів узимку, поле для хокею на траві, два басейни, ігрова, гімнастична і тренажерна зали, три спеціалізовані зали єдиноборств, зала лікувальної фізичної культури, лижна база, навчально-реабілітаційний центр, туристичний центр, туристично-спортивний клуб, навчальний центр з логопедії, кабінети анатомії, фізіології, біомеханіки, масажу, спортивної медицини, рефлексо- і герудотерапії, туризму, військової справи, методичний кабінет зі спеціалізованим бібліотечним фондом, який нараховує понад три тисячі примірників, лекційні аудиторії з мультимедійним обладнанням, науково-дослідні лабораторії оздоровчо-реабілітаційних технологій, вікової фізіологій і шкільної гігієни, та науково-дослідна лабораторія з логопедії.

Спорткомплекс Інституту фізкультури вже давно набув статусу одного з найбільших центрів розвитку спорту в регіоні. На його базі традиційно проводяться різноманітні змагання з багатьох видів спорту. Так, зокрема, упродовж 15 років спорткомплекс Інфізкульту приймає Різдвяний турнір з футзалу, присвячений пам’яті одного з викладачів кафедри «Олімпійський і професійний спорт» Володимира Танькова, у якому разом зі студентами інституту – командою «СКІФ» перемогу виборюють «Випускники» цього навчального закладу, «Династія», «Зірки», «Кадети» і «Зміна». Інститут фізкультури традиційно проводить розіграш Кубка пам’яті Петра Вернидуба з туризму, традиційне «Свято гімнастики і акробатики», змагання з легкоатлетичного кросу пам’яті Олександра Барабаша і викладача кафедри «Олімпійський і професійний спорт» Петра Сайка.

Спорткомплекс інституту двічі приймав зональні змагання особистого чемпіонату Радянського Союзу з настільного тенісу, чемпіонату Радянського Союзу зі стрільби з луку, чемпіонати України з карате-до, студентські чемпіонати республіки з боротьби дзюдо, республіканські юнацькі першості з пляжного волейболу (зимова версія), відкриті чемпіонати обласного центру зі спортивної та фітнес аеробіки за участю команд багатьох вищих навчальних закладів республіки, турніри з вільної боротьби, спортивної гімнастики і акробатики. Стадіон спорткомплексу впродовж 20 останніх років неодмінно приймає всі обласні змагання легкоатлетів, на ньому неодноразово проводилися першості республіки з хокею на траві, зимові чемпіонати міста з футболу.

З ініціативи Олександра Володимировича Бріжатого, який очолював факультет з 1994-2001 рр, були зроблені помітні кроки в напрямку появи нових спеціальностей. У 1997 році на кафедрі біологічних основ фізичної культури почалася підготовка до ліцензування спеціальності «Фізична реабілітація». У 1998 році була одержана відповідна ліцензія, завдяки чому вже влітку відбувся прийом на денну і заочну форму навчання. За результатами вступних іспитів набрали одну групу – 25 чоловік на денну форму навчання і близько 100 чоловік на заочну форму навчання. У 1999 році було відкрито нову спеціальність – «Олімпійський і професійний спорт». На денну форму навчання набрали одну групу – 25 чоловік і незначну кількість студентів на заочну форму навчання. У 1999 р. відповідно до ліцензованих спеціальностей створені дві нові кафедри – «Фізичної реабілітації» та «Олімпійського і професійного спорту». У цей час на факультеті фізичної культури відкрили спеціалізацію «Охорона юридичних і фізичних осіб», на базі якої було створене міське громадське об’єднання з охорони правопорядку «Сокіл».

Збільшенню кількості студентів сприяло й відкриття кількох навчально-консультативних пунктів. Перший з’явився в Шостці на початку травня 1997 року, і готували там фахівців з фізичної культури і фізичної реабілітації. На початку серпня 2001 року НКП з підготовки фахівців фізичної культури і фізреабілітологів відкривається в Котовську, а за місяць – у Ромнах, де готують фахівців фізичної культури. У середині травня 2004 р. НКП з підготовки фахівців фізичної культури відкрито в Путивлі. На сьогоднішні з різних причин котовський і роменський навчально-консультативні пункти педуніверситету фахівців спеціальностей Інституту фізкультури не готують.

У 2006 році серед спеціальностей ІФК денної форми навчання з’явилася «Корекційна освіта (логопедія)», а у 2007 р. – «Туризм» і з часом відкрито дві нові кафедри – «Туризмознавства, спортивно-гуманітарних дисциплін та економіки» і «Логопедії».

На сьогодні навчальний процес забезпечують вісім кафедр: теорії і методики фізичної культури (заснована 1980 р., завідувач кафедри – доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор О.А.Томенко), громадського здоров'я та медико-біологічних основ фізичної культури (заснована 2003 р., завідувач кафедри – доктор медичних наук, професор І.О.Калиниченко), здоров’я, фізичної терапії, реабілітації та ероготерапії (заснована 1999 р., завідувач кафедри – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент О.М.Звіряка), теорії та методики спорту (заснована 1999 р., завідувач кафедри – кандидат педагогічних наук, доцент Д.В.Бермудес), кафедра туризму та готельно-ресторанного сервісу (заснована у 2007 р., завідувач кафедри – кандидат педагогічних наук, доцент І.С.Зігунова), кафедра логопедії (заснована у 2009 р., завідувач кафедри – кандидат педагогічних наук, професор А. І. Кравченко), кафедра спортивних дисциплін та фізичного виховання (заснована у 2013 р., завідувач кафедри - доктор наук з фізичного виховання і спорта, доцент С.А. Лазоренко).

Завдяки тому що більшості викладачів навчального закладу, які свого часу стояли біля витоків створення колишнього факультету, властива «багатопрофільність» у викладанні багатьох дисциплін, сьогодні Інститут фізичної культури має загін справжніх віртуозів своєї справи. Обізнаність у багатьох курсах дозволяє викладачам ще на рівні підготовки до лекцій і практичних занять налагоджувати міжпредметні зв’язки, формуючи в студентів цілісне сприйняття найскладніших дисциплін.

Інститут на сьогодні має досить потужний науково-педагогічний потенціал професорсько-викладацького складу його кафедр, у складі яких: 40 викладачів з вченими ступенями і званнями з них: 6 докторів наук і/або професорів, 40 кандидатів наук, доцентів, 20 аспірантів, 15 викладачів мають почесне звання «Заслужений…», з них: 2 Заслужених працівника фізичної культури і спорту; 12 Заслужених тренерів України; 1 Заслужений журналіст України. Серед викладачів 4 майстра спорту міжнародного класу; 15 майстрів спорту; 10 відмінників освіти України; 6 лікарів вищої категорії.

З 1993 року відкрито аспірантуру зі спеціальностей 24.00.02 «Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення, 03.00.03 – фізіологія людини і тварин. У 2004-2006 рр. було проведений разовий прийом до аспірантури зі спеціальності 13.00.03 «Корекційна педагогіка», а у 2010 р. разовий прийом до аспірантури зі спеціальності 24.00.03 «Фізична реабілітація» на базі кафедри фізичної реабілітації.

За час існування Інституту фізкультури його викладачами підготовлено й успішно захищено 8 докторських та 51 кандидатських дисертацій. Вчене звання професора присвоєно 11 викладачам, доцента – 40 викладачам різних кафедр інституту.

В ІФК протягом 5-ти років проведено 16 наукових конференцій регіонального, всеукраїнського та міжнародного рівня, серед них: «Сучасні проблеми фізичного виховання і спорту школярів та студентів України» «Освіта і здоров’я: формування здоров’я дітей, підлітків та молоді в умовах навчального закладу», «Сучасні проблеми логопедії і реабілітації», «Стан та проблеми сучасного туризму».

Підготовка фахівців в Інституті фізичної культури на цей час здійснюється за п’ятьма напрямами підготовки (спеціальностями): фізичне виховання, здоров’я людини (фізична реабілітація), спорт (олімпійський і професійний спорт), корекційна освіта (логопедія) та туризм. Напрям підготовки «Фізичне виховання» має три спеціалізації: «Організатор спортивно-масової роботи», «Захист Вітчизни», «Організатор туристичної роботи». Підготовка фахівців за всіма спеціальностями – «Фізичне виховання», «Фізична реабілітація», «Спорт», «Туризмознавство», «Корекційна освіта» (логопедія) – здійснюється за найвищим, четвертим освітньо-кваліфікаційним рівнем, що дозволяє готувати бакалаврів, спеціалістів і магістрів.

З 2001 року в Інституті фізичної культури ліцензовано робітничу професію «Охоронець», у 2011 р. ліцензовано робітничу професію «Молодша медична сестра».

Інститут фізичної культури плідно співпрацює з різними освітніми, лікувально-профілактичними, спортивними, фізкультурно-оздоровчими закладами й установами. Серед них Олімпійська академія України, Федерація футболу України, ДП «Олімпійський навчально-спортивний центр», Московська державна академія фізичної культури, Вітебський державний університетом, ВНДУ «Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського», Національний університет фізичного виховання і спорту України, Львівський університет і Дніпропетровський державний інститут фізичної культури, Харківська державна академія фізичної культури і спорту, ВДНЗ «Донбаский національний педагогічний університет», Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, Глухівський національний педагогічний університет ім. Олександра Довженка, ЗАТ «Санаторій Київ» (Алушта, АРК).

Інститут налагодив тісні зв’язки з управлінням з фізичної культури і спорту Сумської облдержадміністрації, Сумським обласним і міським відділеннями Національного Олімпійського Комітету України, обласною ДЮСШ системи освіти, сучасним навчально-тренувальним футбольним центром «Барса», СДЮСШОР Володимира Голубничого, «Динамо», «Зміна», обласною ШВСМ, міськими комунальними ДЮСШ, обласними радами спортивних товариств «Динамо», «Спартак», «Локомотив», «Колос», туристичними клубами. Серед партнерів інституту – Сумський обласний Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, Сумський спеціалізований дошкільний навчальний заклад № 20 «Посмішка», навчально-виховний комплекс № 9 «Веснянка», Сумська гімназія № 1, ЗОШ № 3, 25, 30, Косівщинська спеціалізована школа для слабочуючих дітей, Сумський обласний центр «Інваспорт», ЗАТ «Вертебролог», Сумська обласна дитяча клінічна лікарня, у відділенні фізіотерапії якої створений спеціалізований кабінет кафедри здоров’я людини та фізичної реабілітації, Сумська міська клінічна лікарня № 1.

Сьогодні Інститут фізичної культури є науковим і навчально-методичним центром підготовки висококваліфікованих фахівців галузей фізичного виховання і спорту, педагогічної освіти та туризму: учителів фізичної культури та валеології, організаторів туристичної роботи, тренерів-викладачів з різних видів спорту, фізичних реабілітологів, корекційних педагогів.

Випускники ІФК працюють в освітніх, навчально-спортивних, лікувально-профілактичних, оздоровчо-рекреаційних закладах на посадах учителів фізичної культури та валеології, тренерів-викладачів, керівників відділів фізичної культури та спорту, спортивних товариств, завідувачів реабілітаційних відділень, фізичних реабілітологів, інструкторів лікувальної фізичної культури й масажу, логопедів тощо.

Нині фахову підготовку здобувають близько 1200 студентів денної, заочної й екстернатної форм навчання.

Кращі студентів захищають честь ІФК та університету у Всеукраїнському турі предметних олімпіад з фізичного виховання, з олімпійського і професійного спорту, з фізичної реабілітації, з безпеки життєдіяльності тощо. За результатами виступу студенти ІФК вибороли 20 призових місць (в тому числі і Всеукраїнські конкурси наукових робіт), найбільше з фізичної реабілітації.

Інститут фізичної культури славиться спортивними досягненнями своїх студентів і випускників, серед яких: 8 ЗАСЛУЖЕНИХ МАЙСТРІВ СПОРТУ, 85 МАЙСТРІВ СПОРТУ МІЖНАРОДНОГО КЛАСУ, серед них 15 УЧАСНИКІВ ЗИМОВИХ І ЛІТНІХ ОЛІМПІЙСЬКИХ ІГОР, 30 ЧЕМПІОНІВ СВІТУ, 24 ПРИЗЕРИ ВСЕСВІТНІХ УНІВЕРСІАД, більше 80 ПЕРЕМОЖЦІВ ТА ПРИЗЕРІВ ЄВРОПЕЙСЬКИХ ТА СВІТОВИХ ЧЕМПІОНАТІВ.

Гордістю Інституту і України є випускник 2006 р. спеціальність олімпійській і професійний спорт заслужений майстер спорту ГУСЄВ ОЛЕГ – футболіст команди Динамо (Київ), член збірної команди України, учасник Чемпіонату Світу з футболу 2006 р. (Німеччина,), а також випускниці 2008 р., заслужені майстри спорту, сестри ВІКТОРІЇ І ВАЛЕНТИНИ СЕМЕРЕНКИ, які у 2008 р. стали срібними призерами Чемпіонату Світу та Чемпіонками Європи з біатлону, а роком раніше на двох здобули вісім нагород Всесвітньої універсіади в Турині. Ці успіхи спортсменів-студентів держава оцінили дуже високо нагородивши їх орденами «Княгині Ольги ІІІ ступеня», крім того чотири випускники мають державні нагороди та студентка ІІ курсу майстер спорту міжнародного класу ШОСТАК ГАННА, яка стала срібною призеркою ХХІ Дефлімпійських ігор з боротьби дзюдо (Тайвань, вересень 2009 р.). За цей успіх Ганна Шостак отримала державну нагороду – орден «За мужність ІІ ступеня».

Протягом 2006-2012 рр. 9 випускників та студентів ІФК взяли участь у літніх та зимових Олімпійських іграх:

Турин (Італія, 2006): Завалій Тетяна (випускниця 2004 року) – лижні гонки;Пуцко Олександр (випускник 2003 року) – лижні гонки;Ольшанський Володимир (випускник 2000 року) – лижні гонки;Біланенко Олександр (випускник 2000 року) – біатлон;Семеренко Валентина (випускниця 2008 року) – біатлон;

Пекін (Китай, 2008): Шелест Олексій (випускник 1995 року) – спортивна ходьба.

Ванкувер (Канада, 2010): Завалій Тетяна (випускниця 2004 року) – лижні гонки;Пуцко Олександр (випускник 2003 року) – лижні гонки;Анцибор Марина (випускниця 2010 року) – лижні гонки;Біланенко Олександр (випускник 2000 року) – біатлон;Семеренко Валентина (випускниця 2008 року) – біатлон;Семеренко Віта (випускниця 2008 року) – біатлон;

Лондон (Англія, 2012): Бутрим Віталій (студент Vкурсу ІФК) – легка атлетика, біг 400 м..

Одна студентка Шостак Ганна прийняла участь у ХХІ Дефлімпійських іграх (Китай, 2009) з боротьба дзюдо та посіла ІІ місце у категорії 52 кг.

За вагомі спортивні досягнення 4 студентам присвоєно найвище спортивне звання «Заслужений майстер спорту». Серед них:

ГУСЄВ ОЛЕГ – гравець київського «Динамо» і національної збірної України з футболу.

ПОЯЦИКА ДЕНИС – срібний призер розіграшу Кубка світу, бронзовий призер чемпіонату Європи.

СЕМЕРЕНКО ВАЛЕНТИНА – срібна призерка чемпіонату світу з біатлону у естафеті у складі національної збірної України.

СЕМЕРЕНКО ВІКТОРІЯ – срібна призерка чемпіонату світу з біатлону у естафеті у складі національної збірної України.

Протягом 2006-2011 рр. 4 студентів ІФК взяли участь у літніх та зимових Всесвітніх універсіадах:

Бангкок (Тайвань, 2007)

Головченко Тетяна – легка атлетика, біг на 1500м – ІІ місце, біг на 5000м – ІІ місце.

Чезана Сансікаріо (Італія, 2007)

Семеренко Валентина – біатлон, спринт – ІІ місце, пурсуїт – ІІ місце, мас-старт – ІІІ місце, естафета – ІІ місце.

Семеренко Вікторія – біатлон, пурсуїт – І місце, спринт – ІІІ місце, індивідуальна гонка – ІІ місце, естафета – ІІ місце.

Харбін (Китай, 2009)

Завалій Тетяна – лижні перегони, естафета – ІІ місце.

Протягом 2006-2011 рр. 21 студент стали майстрами спорту міжнародного класу, близько 50 – майстрами спорту, 12 стали чемпіонами світу з різних видів спорту.

4 студентів ІФК стали кавалерами державних нагород:

ШОСТАК ГАННА – Орден «За мужність» ІІ ступеня – срібна призерка ХХІ Дефлімпійських Ігор з боротьби дзюдо у категорії 52кг (2009).

ГУСЄВ ОЛЕГ – Орден «За мужність» ІІІ ступеня – чвертьфіналіст чемпіонату світу з футболу (2006).

СЕМЕРЕНКО ВАЛЕНТИНА – Орден «Княгині Ольги» ІІІ ступеня - срібна призерка чемпіонату світу з біатлону у естафетній гонці 4х5 км у складі національної збірної України (2008).

СЕМЕРЕНКО ВІКТОРІЯ – Орден «Княгині Ольги» ІІІ ступеня - срібна призерка чемпіонату світу з біатлону у естафетній гонці 4х5 км у складі національної збірної України (2008).

Успішно реалізовують свої плани Заслужені тренери України з футзалу доцент М. Б. Чхайло та ст. викладач І. М. Кравченко. Їх вихованці – Збірна команди України з футзалу з вадами зору протягом 2008-2012 рр становились Чемпіоном світу (Аргентина, 2008 р.), та срібними та бронзовими призерами Чемпіонатів Європи.

В Інституті успішно розвивається спеціалізація «Спецохорона юридичних та фізичних осіб» і спортивне молодіжне громадське об’єднання «Сокіл». Директорат Інституту і керівники об’єднання щорічно відзначаються грамотами Сумського міського відділу внутрішніх справ з нагоди святкування Дня міліції України за надання посильної допомоги у справі охорони громадського порядку і боротьби зі злочинністю.

В Інституті фізичної культури успішно розвивається науково-методичний центр «Школа здоров’я». Науковці центру розробили регіональні стандарти фізичного розвитку дітей і підлітків м. Сум, які використовуються у закладах охорони здоров’я та багатьох загальноосвітніх навчальних закладах м. Сум, області та України.

Вченою радою ІФК розроблена і впроваджується програма розвитку, що передбачає структурне вдосконалення, ліцензування й акредитацію спеціальностей інституту, e тому числі й нових; покращення кадрового, матеріально-технічного й інформаційного забезпечення навчального процесу; наукової та навчально-методичної роботи, якості навчання і виховання студентів; профорієнтаційної діяльності; спортивно-масової та фізкультурно-оздоровчої роботи серед студентів і викладачів, організації відпочинку; вдосконалення і розширення співробітництва з профільними установами як в Україні, так і поза її межами.