Про кафедру

Наймолодша з кафедр Навчально-наукового інституту фізичної культури. Почала свою історію у вересні 2013 року, її створення стало підсумком пошуку оптимального варіанту організації навчального процесу в педагогічному університеті.

Кафедра СДФВ стала правонаступницею загальноінститутської кафедри фізичного виховання, заснованої в 1961 році в структурі тодішнього педагогічного інституту, а у 2006 році приєднаної до Інституту фізичної культури. Завідували кафедрою в різні роки Алій Петрович Музиченко, Віктор Павлович Григор’єв, Владислав Петрович Рудько, Валентин Петрович Кривцун, кандидат педагогічних наук Микола Михайлович Кобозєв і кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Олександр Володимирович Міщенко.

Нині кафедру спортивних дисциплін і фізичного виховання очолює кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, заслужений тренер України з вільної боротьби Сергій Анатолійович Лазоренко. Серед його вихованців – заслужений майстер спорту, чемпіонка світу і неодноразова чемпіонка Європи з вільної боротьби Катерина Бурмістрова, майстер спорту міжнародного класу з панкратіону Дмитро Неткачов.

Основним завданням роботи кафедри спортивних дисциплін і фізичного виховання було і залишається формування професійно-прикладних рухових якостей і навичок, необхідних студентам для попередження стомлення, підвищення працездатності та прискорення її відновлення як у період навчання в університеті, так і в майбутній професійній діяльності. Викладачі кафедри здійснюють роботу за трьома напрямами: з основними та спеціальними медичними групами і спортивними відділеннями.

Засоби фізичного виховання студентів під час аудиторних занять – елементи класичних видів спорту, а саме: футболу, волейболу, баскетболу, легкої атлетики, гімнастики та танців, туризму, а також професійно-прикладна фізична підготовка. Крім аудиторних занять, активно здійснюється позанавчальна спортивно-масова робота. Щорічна університетська спартакіада студентів серед збірних інститутів та факультетів збирає кілька сотень учасників змагань з футзалу, баскетболу, волейболу, легкої атлетики, плавання і шахів.

Свого часу викладачами колишньої кафедри фізичного виховання були створені умови для підготовки цілої плеяди атлетів високого класу. Серед них – майстри спорту міжнародного класу зі стрільби з лука рекордсменка світу та чемпіонка Європи Валентина Родіонова (природничий факультет) і чемпіонка Європи Владлена Колеснікова (факультет іноземних мов), бронзова призерка всесвітньої універсіади 2019 року в Неаполі в жіночих парних змаганнях Ірина Хочіна (природничо-
географічний факультет, згодом – інститут фізичної культури); майстри спорту зі стрільби з лука, призери чемпіонатів України Наталія Родіонова, Юлія Рудик, призери чемпіонату ЦР і
Укрради «Буревісник» Віра Заїка і Віталій Северин. Останній, до речі, був першим майстром спорту серед лучників педагогічного інституту.

Серед тих студентів, які мали певні успіхи в кульовій стрільбі, можна згадати майстрів спорту, чемпіонку України Валентину Гахову (фізико-математичний факультет), призерів чемпіонату республіки Наталію Ремез (фізико-математичний факультет) і Володимира Шульженка (філологічний факультет).

Випускник факультету іноземних мов, а згодом і Навчально-наукового інституту фізичної культури, майстер спорту Станіслав Дугін у 1981 році був бронзовим призером чемпіонату Радянського Союзу з легкоатлетичного кросу на дистанції 8 км, а його рекорд Сумщини в бігові на 5000 м – 13.47,2, показаний двічі впродовж 1981 року, не побитий і до цього часу. По завершенні спортивної кар’єри Станіслав Петрович присвятив себе багатоаспектній діяльності за першою освітою, ставши автором багатьох підручників з вивчення кількох іноземних мов.

Випускниця природничого факультету, а згодом і Сумського інфізкульту Тетяна Кривохижа у 1980 році була однією з перших рекордсменок СРСР на дистанції спортивної ходьби 5000 м, у 1985-му в Сумах перемагала на змаганнях розіграшу Кубка Радянського Союзу на дистанції 10 км. Крім того, Тетяна Василівна неодноразово ставала чемпіонкою світу і Європи серед атлетів категорії «мастерс».

Майстер спорту і заслужений тренер України з хокею на траві та заслужений працівник фізичної культури і спорту України Світлана Макаєва, яка свого часу закінчила факультет мистецтв (на той час – музично-педагогічний), у 2010 році в Дуйсбургу привела своїх вихованок до перемоги на чемпіонаті Європи, наступного року здобула з ними бронзові нагороди світового чемпіонату з індорхокею у польській Познані. У 2009 році підопічні Світлани Миколаївни здобули в Мадриді срібні нагороди в розіграші Кубка європейських чемпіонок з індорхокею, у 2015 році в литовському Шауляї підтвердили свій високий рівень «бронзою» європейського клубного індору, здобувши нагороди такого самого ґатунку у 2020-му в нідерландській Гаазі. Практично всі гравчині української збірної – випускниці або ж студентки Інституту фізкультури педуніверситету.

Високі спортивні досягнення своїх попередників успішно продовжили недавні випускники Інституту педагогіки та психології педуніверситету, вихованці Алія Петровича Музиченка і заслуженого тренера України Євгена Васильовича Солоненка – майстри спорту зі стрільби з луку Олена Яценко, Олександра Тєлєшева, Дмитро Гриценко, Олена Бабкіна, Дмитро Шаматрін.

kafedra sdfv 5185e