НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Кафедри

Колектив

goncharenko 1ea41

Гончаренко Володимир Іванович (1950 р.н.) - завідувач кафедри, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, професор, Відмінник освіти України, Заслужений тренер України, Заслужений працівник фізичної культури і спорту України.

Вищу освіту здобув на факультеті фізичного виховання Тернопільського державного педагогічного інституту, який закінчив з відзнакою у 1976 році. Три роки працював учителем фізичного виховання у Сумській СШ № 11. З 1979 р. і по теперішній час працює в Сумському державному педагогічному університеті ім. А.С. Макаренка. У 1993 р. присвоєно вчене звання доцента. У 2016 р. присвоєно вчене звання професора.
З 1978 року став одним із перших ентузіастів розвитку хокею на траві в м. Суми та на Україні. Організував студентську жіночу команду «Буревісник» (Суми) і був її головним тренером до 1988 року. Команда брала участь у чемпіонаті СРСР серед команд вищої ліги, була базовою збірною команди Української РСР. За час роботи тренером ним було підготовлено більше 20 майстрів спорту і 8 майстрів спорту міжнародного класу України, ціла плеяда членів збірної команди СРСР та України.
У 1999 році став одним із ініціаторів відкриття в університеті спеціальності «Спорт» та відповідної кафедри, яку очолює і дотепер.
У 2013 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Фізична підготовка висококваліфікованих спортсменок у хокеї на траві залежно від амплуа у річному тренувальному циклі» за спеціальністю 24.00.01 – олімпійський і професійний спорт. За темою наукового дослідження має близько 100 наукових публікацій, 5 науково-методичних посібників, 2 із них з грифом МОН України; 6 програм, 3 з грифом МОН України.
Веде значну громадську роботу. Перший віце-президент Федерації футболу Сумщини, очолює технічний комітет обласної Федерації. Відповідальний за навчання за програмою С-диплом ФФУ у регіоні. Член науково-методичної ради Федерації футболу України. Є головою комісії з організації спортивно-оздоровчої роботи Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України. У 2005, 2008, 2012 роках Міністерством освіти і науки України призначався головою всеукраїнського журі конкурсу «Учитель року» в номінації «Фізична культура». Протягом 2014-2017 рр. виконував обов’язки члена журі ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, а також члена журі Всеукраїнської студентської олімпіади «Спорт (за видами)».

Основні публікації за останні 3 роки

 3

Ратов Анатолій Максимович (1951 р.н.)- професор кафедри, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, Майстер спорту СРСР з лижних гонок.

У 1973 році закінчив Львівський державний інститут фізичної культури. У 1974 році виконав норматив Майстра спорту, став чемпіоном України у складі естафетної команди Сумської області з лижних гонок. 1975-1981 рр. працював тренером з лижних гонок у товаристві «Спартак» м. Южно-Сахалінськ.
З 1981 року працює в Сумському державному педагогічному інституті імені А.С.Макаренка на посаді викладача кафедри теорії та методики фізичного виховання. У 2000 році захистив кандидатську дисертацію на тему: “Удосконалення спеціальної підготовки лижників-гонщиків з урахуванням біомеханічних властивостей їх скелетних м’язів” за спеціальністю 24.00.01 – Олімпійський і професійний спорт. Має близько 60 публікацій з питань спортивного тренування, фізичного виховання школярів та студентів. Відмінник освіти України.
Веде роботу з обдарованою молоддю, результатом якої стала підготовка призерів всеукраїнської студентської наукової олімпіади з олімпійського і професійного спорту. Наукові роботи студентів приймали участь у фінальних Українських конкурсах 2013-2014 років. Працює з аспірантами. Підготовлено двох кандидатів наук з фізичного виховання.

Основні публікації за останні 3 роки

 

4

Затилкін Володимир Вікторович – (1948 р.н.) доцент, Відмінник освіти України.

Закінчив у 1970 р. Київський державний інститут фізичної культури. Вчене звання доцента присвоєно в 2004 році. Працює над проблемою оптимізації навчально-виховного процесу студентів вищих навчальних закладів напрямку «Фізична культура і спорт». За результатами досліджень було опубліковано близько 25 статей у різних виданнях. Видано 1 навчальний посібник з грифом МОН України. Науково-педагогічний стаж більше 30 років.
Тренер збірної команди України з волейболу пляжного для осіб з вадами слуху. Його вихованки у 2017 році стали Чемпіонами України.

 

5

Лапицький Віталій Олександрович (1960 р.н.)- доцент, Заслужений тренер України.

Навчався на факультеті фізичного виховання Сумського педагогічного інституту ім. А.С. Макаренка, який закінчив у 1984 році. З 1983 р. працював тренером з хокею на траві у ДЮСШ «Буревісник», з 1996 по 2002 рр. – СДЮШОР «Динамо».
З 1993 по 1997 р.р. – тренер команд «Демпург» та «Динамо» (Суми), спортсменки яких ставали неодноразово чемпіонами України з хокею на траві; срібними призерами Кубків європейських чемпіонів та Кубка Трофі (1 місце). За час роботи тренером ним було підготовлено 7 майстрів спорту міжнародного класу та 20 майстрів спорту України. Суддя національної категорії з хокею на траві.
З 2002 р. працює в Сумському педагогічному університеті ім. А.С. Макаренка в ННІФК на кафедрі теорії та методики спорту на посаді доцента. У 2009 році присвоєно звання доцента. Має близько 55 публікацій у сфері фізичної культури та спорту.

Основні публікації за останні 3 роки

 

6

 Міщенко Олександр Володимирович (1961 р.н.) – доцент, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, Відмінник освіти України.

У 1987 році закінчив з відзнакою факультет фізичної культури Сумського державного педагогічного інституту ім. А.С. Макаренка та з цього ж року почав працювати на факультеті фізичної культури вищезазначеного ВНЗ.
У 2002 році захистив кандидатську дисертацію за темою «Реалізація міжпредметних зв’язків у фізичному вихованні молодших школярів» та здобув вчене звання кандидата наук фізичного виховання і спорту у Львівській спеціалізованій вченій раді Львівського державного інституту фізичної культури. З 2002 по 2011 роки перебував на посаді завідувача кафедри фізичного виховання СумДПУ ім. А.С. Макаренка.
Має більше 50 науково-методичних праць, серед яких публікації у фахових виданнях, методичні рекомендації студентам до курсу викладання рухливих і спортивних ігор. Є науковим керівником аспірантських, дипломних та магістерських робіт. Протягом 2014-2017 р.р. виконував обов’язки члена журі ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, який проходив на базі ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка.

Основні публікації за останні 3 роки

 

DSC 6597 221b5

Чхайло Микола Борисович (1966 р.н.) - доцент, Відмінник освіти України, Заслужений тренер України, Заслужений працівник фізичної культури і спорту України.

У 1990 році закінчив з відзнакою факультет фізичного виховання Сумського державного педагогічного інституту ім. А.С. Макаренка. З 1990 року працював на кафедрах теорії та методики фізичної культури та олімпійського і професійного спорту на посаді викладача та старшого викладача.
У 2007 р. отримав звання Заслужений тренер України. У 2010 р. присвоєно вчене звання доцента кафедри олімпійського та професійного спорту. Має близько 30 публікацій у сфері фізичної культури, спорту та паралімпійського спорту.
З 2002 р. головний тренер збірної команди України з футзалу серед спортсменів з вадами зору. Під його керівництвом команда вигравала золоті медалі на чемпіонаті світу, Європи та була срібним та бронзовим призером світових, Європейських чемпіонів та всесвітніх ігор: 2013 р. - ІІ місце ЧС м. Сєндай (Японія); 2015 р. - І місце ЧС м. Сєул (Південна Корея); 2015 р. – І місце у ЧЄ (м. Аланія, Туреччина); 2017 р. – І місце ЧС (м. Кальярі, Італія).. Під час роботи у збірній команді України підготовлено 10 Заслужених майстра спорту, 18 – майстрів спорту міжнародного класу, 17 – майстрів спорту. Голова трудового колективу ННІФК.

Основні публікації за останні 3 роки

 

31

Кравченко Ігор Миколайович (1970 р.н.) - старший викладач, Заслужений тренер України.

У 1992 році закінчив факультет фізичної культури СДПІ ім. А.С. Макаренка. З 2001 року працював на кафедрі олімпійського та професійного спорту на посаді викладача. З 2006 року – старший викладач кафедри теорії та методики спорту.
З 2002 р.  тренер збірної команди України з футзалу серед спортсменів з вадами зору. Під його керівництвом команда вигравала золоті медалі на чемпіонаті світу та була срібним та бронзовим призером світових змагань, кубку Європейських чемпіонів та всесвітніх ігор. 2013 р. - ІІ місце ЧС м. Сєндай (Японія); 2015 р. - І місце ЧС м. Сєул (Південна Корея). Під час роботи у збірній команді України підготовлено 3 Заслужених майстра спорту, 17 – майстрів спорту України міжнародного класу, 17 – майстрів спорту.
З 2005 р. – голова Сумського обласного осередку Всеукраїнської футбольної асоціації студентів. З 2010 року  перебував на посаді члена виконкому ФФС. У 2007 році отримав звання Заслуженого тренера України. Арбітр національної категорії з футзалу. Має близько 20 наукових статей.

Основні публікації за останні 3 роки

 

5

Гученко Ганна Богданівна – (1964 р.н.) старший викладач, Майстер спорту України міжнародного класу.

У 1983 р. закінчила технікум фізичної культури м. Івано-Франківськ та була запрошена в команду майстрів з хокею на траві м. Суми. У 1990 р. закінчила факультет фізичного виховання СумДПІ ім. А.С. Макаренка. У 1996 році стала кращим гравцем в складі збірної команди України в Кубку Кубків європейських країн з хокею на траві та 1995 р. – кращим гравцем у Чемпіонаті України. Член збірної команди України з хокею на траві з 1992 по 1999 рр.
З 1999 року працює в СумДПУ ім. А.С. Макаренка в ННІФК на посаді старшого викладача. Є автором навчально-методичних розробок та наукових статей.

Основні публікації за останні 3 роки

 1

Гончаренко Ольга Миколаївна – (1961 р.н.) старший викладач, Відмінник освіти України, Майстер спорту СРСР та України, Чемпіон України, володар Кубку України, володар Кубку європейських чемпіонів з хокею на траві.

1978-1980 рр. навчалася у Донецькому технікумі фізичної культури та спорту, який закінчила з відзнакою. 1980-1984 рр. навчалася у Сумському педагогічному інституті ім. А.С. Макаренка. Під час навчання виступала за команду вищої ліги з хокею на траві «Буревісник» Суми, входила до складу збірних команд СРСР та УРСР. 1984-2000 р. – учитель фізичної культури вищої категорії ЗОШ № 23 м. Суми, голова методичного об’єднання вчителів школи.
З 2001 року і дотепер – старший викладач ННІФК Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка. Відповідальна за виробничу практику студентів спеціальності 017 фізична культура і спорт. З 2014 року є тренером університетської жіночої команди з хокею на траві «ІФК» Суми, яка є триразовим бронзовим призером Чемпіонату України серед команд вищої ліги.
Бере участь у науково-методичній роботі. Нею опубліковано 5 навчально-методичних розробок та близько 15 наукових статей, співавтор навчально-методичного посібника.

Основні публікації за останні 3 роки

 555

Солоненко Євгеній Васильович – (1978 р.н.) старший викладач, Майстер спорту України, Заслужений тренер України.

У 2000 р. закінчив Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка і отримав повну вищу освіту за спеціальністю “Фізична культура, методика спортивно-масової роботи, туристична робота”.
У 2000 р. отримав звання Майстра спорту України зі стрільби з лука. З 2000 по 2002 рік працював вчителем фізичної культури в ЗОШ № 21 м. Суми. З 2002 по 2009 р. працював в КДЮСШ “Динамо” тренером зі стрільби з лука, де у 2009 році отримав звання Заслуженого тренера України. З 2009 по 2011 рр. працював на посаді викладача кафедри фізичної культури СумДПУ ім. А.С. Макаренка. З 2011 р. працює на кафедрі теорії та методики спорту на посаді старшого викладача.
За період роботи підготував 18 майстрів спорту України та 3 майстра спорту України міжнародного класу, чемпіонів та призерів чемпіонатів Світу, Європи, України серед молоді та дорослих.

Основні публікації за останні 3 роки

 

6

Гладов Володимир Васильович – (1953 р.н.) викладач, Заслужений тренер України, тренер вищої категорії.

В 1978 році закінчив ЧИГ університет м. Грізне, де й отримав повну вищу освіту і здобув кваліфікацію вчителя фізичної культури.
З 1970 по 1986 рр. грав в командах майстрів СРСР: «Волгар», «Амур», «Терек». З 1987 по 1996 – тренер ДЮСШ та тренер ФК«Будівельник» м. Суми. З 1997 по 2009 – тренував команди вищої ліги по футзалу м. Суми «Колос», «Сумигаз», «Універ-Автомар». З 2009 року – тренер національної збірної України з футзалу серед спортсменів з вадами зору. (2009 р. – ІІ місце ЧЄ м. Нант (Франція), 2011 р. – ІІ місце ЧС м. Наталія (Турція), 2012 р. – ІІІ місце ЧЄ м. Кайзери (Турція); 2013 р. - ІІ місце ЧС м. Сєндай (Японія); 2015 р. - І місце ЧС м. Сєул (Південна Корея).

Основні публікації за останні 3 роки

 

7

Скрипка Ірина Миколаївна (1986 р.н.) – старший викладач, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, Майстер спорту України з боротьби самбо, кандидат в майстри спорту з боротьби дзюдо.

У 2006 році виборола титул бронзової призерки Європи та стала чемпіоном світу з боротьби самбо. Нагороджена орденом за заслуги перед містом. У 2008 році закінчила факультет фізичного виховання Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка. З 2011 року працює у ЗОШ І ступеня – НВК №9 «Веснянка» вчителем фізичної культури.
З 2014 працює на кафедрі теорії та методики спорту на посаді викладача. У 2014 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Програмування фізкультурно-оздоровчих занять з елементами дзюдо для молодших школярів у групах продовженого дня» за спеціальністю 24.00.02 – фізичне виховання, фізична культура різних груп населення. З 2015 року переведена на посаду старшого викладача. Має близько 15 наукових статей та розробила програму «Загальна фізична підготовка з елементами дзюдо для молодших школярів».

 

5

Лапицька Надія Іванівна – старший лаборант кафедри.

Освіта: у 1982 р закінчила філологічний факультет Сумського державного педагогічного інституту ім.А. С. Макаренка, кваліфікація вчитель російської мови та літератури.Працює в університеті з 1999 р.

Кальченко2 copy 317a1

Кальченко Наталія Володимирівна – лаборант кафедри.

Освіта: у 2008 році закінчила Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка зі спеціальності «Фізична реабілітація».

Працює в університеті з 2019 року на кафедрі Теорії та методики спорту.