НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Кафедри

Про кафедру

IMG 9506 a2670

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА КАФЕДРИ

Кафедру олімпійського і професійного спорту було засновано у жовтні 1999 року. Вона виникла на базі кафедри теорії і методики фізичної культури шляхом розподілу. Кафедру з першого дня її існування очолив Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, Заслужений тренер України доцент Гончаренко В.І. Спеціальність 7.010203 “Олімпійський і професійний спорт” було відкрито у 1999 році з ліцензованим обсягом 30 осіб. У 2004 році спеціальність 8.010203 “Олімпійський і професійний спорт” ліцензовано за IV рівнем акредитації з ліцензованим обсягом 10 осіб, з 2005 року спеціальність “Олімпійський і професійний спорт” має акредитацію за IV освітньо-кваліфікаційним рівнем. Сьогодні кафедра здійснює підготовку бакалаврів, спеціалістів і магістрів з ліцензованим обсягом 60 осіб як денної, так і заочної форми навчання.

У складі кафедри Заслужені тренери України: В.І. Гончаренко, В.О. Лапицький, М.Б. Чхайло, І.М. Кравченко, Є.В. Солоненко, В.В. Гладов; майстер спорту України міжнародного класу Г.Б. Гученко; майстри спорту А.М. Ратов, О.М. Гончаренко.

За час, що пройшов після створення кафедри, досягнуто вже багато. Підготовлено Чемпіонку світу та Європи з вільної боротьби Бурмістрову Катерину; чемпіона Всесвітньої Універсіади зі стрибків у довжину Васильєва Валерія; призерів чемпіонату Європи з вільної боротьби Саєнко Світлану; братів Голубів Юрія та Михайла; МСМК з волейболу пляжного, члена збірної команди України Самодая Валерія; призерів Кубку Європи з волейболу пляжного Кулініча Олексія та Дьяченка Олександра; призерку кубку Європи з кросу Головченко Тетяну; члена збірної команди України з футболу Заслуженого майстра спорту України Гусєва Олега; срібного призера Всесвітньої універсіади з футболу Бермудеса Дмитра; бронзову призерку чемпіонату світу з літнього біатлону Литовченко Тетяну; бронза чемпіонату Європи з вільної боротьби серед кадетів у Голуба Ю.; Олімпійські чемпіони в естафетній гонці 4х6 км з біатлону сестри Вікторія та Валентина Семеренки; членів збірної команди із стрільби з луку МСМК Шишкіна Микиту, Скачека Олександра; члена збірної команди України з футзалу серед спортсменів з вадами зору, Заслуженого майстра спорту України Скотнікова Романа; члена збірної команди України з футзалу серед спортсменів з вадами зору, Заслуженого майстра спорту України Філя Максима; члена збірної команди України з футзалу серед спортсменів з вадами зору, МСМК Гавриленка Антона; члена збірної команди України з футзалу серед спортсменів з вадами зору, МСМК Швеця Вадима.

Частка праці кафедри є і в успіху збірної України з хокею на траві, яка стала бронзовим призером чемпіонату Європи серед дівчат до 21 року. Студентами спеціальності «Спорт» були та є гравці національних збірних команд як футболу (Гусєв Олег), так і футзалу (Савенко Юрій, Дзюба Віталій); гравці професійних футбольних команд: “Ілллічівець” Маріуполь – Приходько Сергій, «Горняк-Спорт» Комсомольск – Нелін Андрій, ФК Суми - Лебеденко Олександр, Богачьов Дмитро та багато інших, які грають в професійних командах як футболу, так і футзалу (Мазний Денис, Пєтраков Євген, Саєнко Володимир).

Важливим напрямком роботи кафедри є забезпечення якісної навчально-тренувальної роботи по підвищенню спортивної майстерності студентів факультету. Викладачі працюють з такими групами підвищення спортивної майстерності, як:

1.ГРУПА ПСМ «ФУТБОЛ, ФУТЗАЛ» (чол.)

(тренери-викладачі – Заслужений тренер України, ст. викладач кафедри І.М. Кравченко; Заслужений тренер України, тренер вищої категорії, викладач В.В. Гладов.

Срібні призери Чемпіонату України серед ВНЗ з міні-футболу (2009, 2013, 2015 р.)

1

Чемпіони м. Суми з футболу (2011 р.)

2

Бронзові призери чемпіонату Сумської області з футболу (2012 р.)

3

Фіналісти кубку міста Суми з футболу (2014 р.)

4

Чемпіони області з футболу серед ВНЗ III-IV р. а. (2013 р.)

5

Чемпіони області з футзалу серед ВНЗ III-IV р.а. (2014 р.)

6

2015 ae2d4 795977534

2016 16175 1496399996

Чемпіони м. Суми з футболу серед ВНЗ III-IV р.а. (2017 р.)

1 6b5b9 895434551

Вперше за 20 років чемпіони м. Суми з футзалу (2017 р.)

2 5fed7 1910301951

Команда «Сумихімпром-СДПУ» - учасник Всеукраїнських змагань з футзалу серед команд 2 ліги сезону 2016-2017 р.

3 423fb 852651887

Зліва направо: Гончаренко В.І., Зінченко О. (студент 924 гр. ННІФК, гравець «Манчестер-Сіті», Великобританія), Гончаренко О.М., Патук А.І. (менеджер О. Зінченка).

4 b2ec5 969917276

Група ПСМ «Футзал (дів.)»

5 76ae3 283680956

6 d779b 640857841

 

Група ПСМ з футзалу (дівчата) ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка (тренер-викладач – Заслужений тренер України, доцент кафедри В.О. Лапицький). Команда приймає участь у спортакіаді ВНЗ м. Суми та Сумської області. Кращий результат – 2 місце у обласних змаганнях серед ВНЗ.

ГРУПА ПСМ «ІНДОР-ХОКЕЙ» (дів.)

Жіноча команда ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка з індор-хокею була створена у 2013 р., тренером якої стала О.М. Гончаренко, майстер спорту СРСР, майстер спорту України, чемпіон України, володар Кубку України, володар Кубку європейських чемпіонів дивізіону «В», Відмінник освіти України, старший викладач кафедри теорії та методики спорту Навчально-наукового інституту фізичної культури СумДПУ ім. А.С. Макаренка. Через рік після заснування команда стала бронзовим призером чемпіонату України сезону 2013-2014 року.

hokey 14

Наступного (2014) року студентки денної та заочної форми навчання ННІФК, майстри спорту України Стельник Ірина, Косар Тетяна, Шоколенко Катерина, Шевченко Юлія, Фадєєва Юліана, Гончаренко Ольга, Гончаренко Наталія, Куровська Ольга, Лихолєт Валерія, Бутова Яна у складі збірної команди України з хокею на траві стали бронзовими призерами Чемпіонату Європи в Австрії (Відень) до 21 року народження.

hok divch

У 2012-2013 р. команда завойовувала срібні нагороди чемпіонату України вищої ліги. З 2013 по 2017 рік завойовувала бронзові медалі чемпіонату України.

            2016 8cc99 77393308 

ГРУПА ПСМ З «ВОЛЕЙБОЛУ» (чол., жін.)

voleybol 1vol l 2

Тренер – доцент кафедри ТМС, тренер збірної команди України з пляжного волейболу для осіб з вадами слуху, Відмінник освіти України В.В. Затилкін. Збірні команди студентів-волейболістів гідно представляють Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка на першостях міста та області (посідають ІІ місце). Збірна команда дівчат Інституту фізичної культури в сезоні 2014-2016 н.р. брала участь у студентській вищій лізі. Студентка 924 гр. А. Затилкіна є чемпіоном України з пляжного волейболу для осіб з вадами слуху сезону 2015, 2016 та 2017 р.р.; членом збірної команди України , де у 2017 р. виборола право представляти Україну на Дефлімпійських Іграх 2017 р. (м. Самсун, Туреччина); чемпіон України 2017 р. з пляжного волейболу серед U-20 (м. Запоріжжя).

7 66bfc 756387429

ГРУПА ПСМ «СТРІЛЬБА З ЛУКА» (чол., жін.)

st luk

(тренери-викладачі – Заслужений тренер України, ст. викладач кафедри Є.В. Солоненко; МСМК)

Сучасна стрільба з лука розвивається в Україні з 1956 р. Центрами підготовки лучників є міста: Львів, Харків, Чернівці, Суми. За цей час українськими спортсменами завойовано багато медалей та встановлено рекорди на олімпійських іграх, чемпіонатах Світу, Європи.

На Сумщині стрільба з лука існує з 1969 р., що з’явився на базі СумДПІ ім. А.С. Макаренка. Її засновником став викладач кафедри фізичної культури А.П. Музиченко. За цей період було підготовлено 6 майстрів спорту міжнародного класу, понад 30 майстрів спорту. Це такі як:

  • МСМК Валентина Радіонова – природничо-географічний факультет; ставала неодноразовою переможницею та призеркою першостей та чемпіонатів СРСР. Входила до складу збірної СРСР. Встановила рекорд світу на дистанції 30 метрів.
  • МСМК Владлена Колеснікова – факультет іноземних мов, входила до складу збірної СРСР, двічі ставала переможницею чемпіонатів Європи, багаторазовою переможницею та призеркою чемпіонатів СРСР та УРСР. Чемпіонка Спартакіади народів СРСР.
  • МСУ Бондаренко Андрій – факультет фізичної культури; входив до складу молодіжної збірної СРСР.
  • МСУ Бабіч Андрій – факультет фізичної культури; входив до складу молодіжної збірної України. Призер кубку СРСР.
  • МСМК Бабіч Ілона – факультет іноземних мов; входила до складу збірної України. Чемпіонка Європи 1998 р.. Неодноразова переможниця та призерка чемпіонатів та першостей України.

СумДПУ ім. А.С. Макаренка на сьогодні є одним із центрів стрільби з лука в Сумській області, команда якого три останні роки є постійним переможцем обласних студентських змагань. Тренери-викладачі: Заслужений тренер України, старший викладач Євген Васильович Солоненко; МСМК України, викладач Олександр Скачек.

9

МСУ Телешева Олександра – факультет соціально-гуманітарних дисциплін; входила до складу збірної України. Бронзовий призер спартакіади України 2007 р. Переможниця та срібна призеркаVIII літньої універсіади України 2007 р. Срібна призерка чемпіонату України. Бронзова призерка перших спортивних студентських ігор України 2008 р.

10

МСУ Підопригора Артем – Інститут фізичної культури; входив до складу молодіжної збірної України. Чемпіон Кубку Європи 19-21 травня 2005 р. М. Німбурк (Чехія) в командній першості. Бронзовий призер Кубку Європи 13-16 липня 2005 р. (Італія) в командній першості. Посів четверте командне місце на чемпіонаті Європи 2005 р. ( Данія). Дворазовий рекордсмен України. Багаторазовий переможець та призер міжнародних турнірів, чемпіонатів України серед молоді. Бронзовий призер молодіжних ігор України.

11

МСУ Бабкіна Олена (на першому місці) – Інститут фізичної культури; бронзова призерка в командній першості міжнародного турніру “Кубок Буковини” м. Чернівці 2007р. Чемпіонка та срібна призерка в командній першості (четверте місце в особистій першості) VIII літньої універсіади України м. Львів 2007 р. Бронзова призерка в командній першості чемпіонату України м. Черкаси 2008 р. Переможниця Кубку України в приміщенні м. Львів 2008 р. В особистій першості. Бронзова призерка I спортивних студентських ігор України серед ВНЗ III-IV р. а. (п’яте місце в особистій першості) м. Чернівці 2008 р.

12

МСУ Шаматрін Дмитро – природничо-географічний факультет; входив до складу молодіжної збірної України. Чемпіон Європи серед юніорів 2006 р.( Іспанія). Чемпіон Світу серед юніорів 2007 р. Туреччина. Рекордсмен світу. Бронзовий призер I спортивних студентських ігор України серед ВНЗ III-IV р. м. Чернівці 2008 р. Неодноразовий переможець та призер Чемпіонатів України серед юніорів. Призер кубків та чемпіонатів України серед чоловіків в особистій та командній першості. Переможець багатьох міжнародних турнірів.

13

МСМК Скачок Олександр – Інститут фізичної культури; учасник чемпіонату Європи серед юніорів Хорватія 2010 р . Срібний призер “ Кубку Буковини ” в приміщенні в особистій першості 2011 р. Переможець “ Кубку Донбасу ” в приміщенні в особистій першості 2011 р. Переможець кубку Буковіни 2012 р. м. Чернівці. Срібний призер в особистій першості турніру “Berlinopen” м. Берлін 2011 р. Неодноразовий призер чемпіонатів та кубків України 2012-2014 рр. , міжнародних турнірів в командній першості. Переможець міжнародного турніру «Кубок ЗТУ Б. Кокота» 2014 р. М. Львів. Переможець міжнародного турніру «Стріли Слобожанщини» 2014 р. м. Харків. З 2014 р. входить до складу збірної України.

14

МСМК Шишкін Микита – студент 5 курсу Навчально-наукового інституту фізичної культури; з 2013 р. входить до збірної України. Срібний призер чемпіонату України серед юніорів в командній першості м. Львів 2011 р. Бронзовий призер “Кубку Донбасу“ в м. Донецьк 2011 р. Бронзовий призер чемпіонату України серед юніорів м. Черкаси 2012 р.. Бронзовий призер кубку Європи серед юніорів 2012 р. (Хорватія). Чемпіон Європи серед юніорів 2012 р. (Данія). Бронзовий призер “Кубку мера м. Харків “ 2012 р. Бронзовій призер “Кубку Буковини” м. Чернівці 2012 р. Срібний призер в командній та особистій першості міжнародного турніру “Золота осінь” м. Львів 2012 р та бронзовий в особистій першості в 2013 р. Бронзовий призер Кубку України м. Нова Каховка 2012 р. Переможець Кубку України в приміщенні в командній першості м. Львів 2012 р. Бронзовий призер чемпіонату України 2013 р. м. Львів. Срібний призер чемпіонату України в приміщенні в командній першості м. Суми 2014 р.

15

МСМК Марченко Дмитро – студент 3 курсу Навчально-наукового інституту фізичної культури; входить до збірної України. Багаторазовий призер чемпіонатів та кубків Європи міжнародних та всеукраїнських змагань серед молоді. Рекордсмен України серед молоді. Переможець міжнародного турніру «Золота Осінь» 2013 р. в особистій першості. Переможець чемпіонату України в командній першості 2013 р. м. Львів. Переможець чемпіонату України в приміщенні в командній першості 2014 р. м. Суми.

16

МСМК Омельченко ігор – студент 2 курсу Навчально-наукового інституту фізичної культури; входить до збірної України. Багаторазовий призер чемпіонатів та кубків Європи міжнародних та всеукраїнських змагань серед молоді. Срібний призер міжнародного турніру «Золота Осінь» 2013 р. м. Львів в особистій першості. Чемпіон України серед юніорів 2014 р. Чемпіон Європи 2014 р. м. Любляна, Словенія.

17

МСМК Куций Валентин – студент 2 курсу Навчально-наукового інституту фізичної культури; входить до збірної України. Багаторазовий призер чемпіонатів та кубків Європи міжнародних та всеукраїнських змагань серед молоді. Рекордсмен України. Срібний призер чемпіонату Світу 2012 р. серед юніорів м. Лас Вегас, США. Дворазовий чемпіон Європи 2013 р серед юніорів м. Жешув, Польща. Срібний призер чемпіонату України 2014 р. серед юніорів м. Суми. Срібний призер чемпіонату Світу 2014 р. серед юніорів м. Нім, Франція.

18

МСМК Павлова Анастасія – студентка 1 курсу Навчально-наукового інституту фізичної культури; входить до збірної України. Багаторазова чемпіонка та призерка чемпіонатів та кубків Європи, Світу, міжнародних та всеукраїнських змагань серед молоді. Срібна призерка чемпіонату України серед юніорок 2013 р. Срібна призерка чемпіонату України серед жінок 2014 р. м. Львів. Чемпіонка світу серед жінок в командній та бронзова призерка в особистій першості 2014 р. м. Нім, Франція. Бронзова призерка чемпіонату Європи серед юніорок в командній першості, чемпіонка в командній першості (мікс) та срібна в особистій першості 2014 р. м. Любляна, Словенія. Багаторазова рекордсменка Європи та України серед юніорок.

2016 9f58f 380465346

ГРУПА ПСМ «ДЗЮДО» (хл., дівч.) - Тренер-викладач І.М. Скрипка – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, Майстер спорту України). Група налічує 7 першорозрядників, два кандидата у майстри спорту та Майстра спорту України. Два роки пройшло з дня організації групи підвищення спортивної майстерності з дзюдо. За цей час збірна команда університету ставала призером студентських чемпіонатів та універсіад області. Брали участь у чемпіонаті України з дзюдо серед студентів вищих навчальних закладів у 2017 році.

8

Шостак Ігор – Майстер спорту України, призер Чемпіонату Європи серед юнаків.
Костенко Олександр – кандидат у майстри спорту, бронзовий призер Чемпіонату України з дзюдо.
Леоненко Євген – кандидат у майстри спорту, учасник чемпіонату України з боротьби дзюдо та призер всеукраїнських змагань.

Студенти спеціальності «Спорт», окрім навчально-тренувальної роботи, долучаються до наукової роботи, результатом якої є призові місця на всеукраїнських наукових олімпіадах студентів та конкурсах наукових робіт ВНЗ:
• Б. Шагандіна  друге місце у конкурсі наукових студентських робіт, м. Суми 2015 р.;
• Т. Приходченко – друге місце у конкурсі наукових студентських робіт, м. Суми 2016 р.;

pryhodchenko 08918 1219863488

І. Луценко – диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнській студентській олімпіаді (м. Суми, 2016); третє місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт (м. Суми, 2016); друге місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт (м. Суми, 2017); диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнській студентській олімпіаді (м. Київ, 2017).

lucenko 614ef 1470120601

•І. Власенко –третє місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт (м. Суми, 2017).

•регулярне проведення викладачами кафедри (Гученко Г.Б., Гончаренко О.М.) внутрішньоуніверситетських змагань серед студентів з настільного тенісу та флорболу.

 

Переможці студентських наукових конкурсів та їхні наукові керівники
Зліва-направо:
 Заслужений Тренер України, доцент кафедри ТМС ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка Лапицький В.О.;
 студент 944 гр. ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка Луценко І.В.;
 доцент кафедри ТМС ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка Ратов А.М.;
 студентка 962 гр. ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка Власенко І.С.;
 доцент кафедри ТМС ННІФК СумДПУ ім. А.С. Макаренка Міщенко О.В.

 

8 0b433 1329275375

Викладачі кафедри та студенти спеціальності беруть участь у організації та проведенні спортивно-масової роботи серед студентів Навчально-наукового інституту фізичної культури. Зокрема, це проведення традиційного Різдвяного турніру з футзалу пам’яті В. Танькова, осіннього кросу пам’яті О. Барабаша, жіночого гандбольного турніру «Надія» пам’яті Н. Гончаренко, кубків ректора та директора ННІФК з різних видів спорту. Після закінчення вивчення кожної дисципліни зі спортивних ігор викладачами проводяться першості ННІФК з виду спортивних ігор, у тому числі  регулярне проведення викладачами кафедри (Гученко Г.Б., Гончаренко О.М.) університетських змагань з настільного тенісу, баскетболу та флорболу.

flor 754d5 825370920

flor1 e76bf 374569325

Щаслива весна. Випуск студентів-бакалаврів спеціальності «Спорт» 2017 р.

IMG 2887 a2183 1552217249

Наша адреса: 40002, м. Суми, вул. Роменська 87, спортивний комплекс, 2-й поверх

Тел. (0542) 68-59-55, В.І. Гончаренко - 0506301022, М.Б. Чхайло – 0502212722

ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ

  • ВИПУСКНИКІВ ЗОШ;
  • ТРЕНЕРІВ ДЮСШ НА КУРСИ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ!

(на 2017-2018 навчальний рік)
За напрямом підготовки «Спорт»
КВАЛІФІКАЦІЯ ВИПУСКНИКА:

1. 017 «Фізична культура і спорт», освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр; кваліфікація: учитель  фізичної культури, тренер з виду спорту.
2. 017 «Фізична культура і спорт», освітній ступінь: магістр; кваліфікація: магістр освіти, викладач спорту, тренер з обраного виду спорту; додаткова спеціалізація: менеджмент у спортивній діяльності; кваліфікація: менеджер спортивних організацій.

Ліцензія Міністерства освіти і науки України:
серія АЕ № 458767 від 11.08.2014 року.

Форма навчання: денна, заочна.
ВСТУПНІ ІСПИТИ ДЛЯ АБІТУРІЄНТІВ:

Вступні іспити для абітурієнтів:

  1. Українська мова та література  (за сертифікатом державного центру ЗНО);
  2. Біологія (за сертифікатом державного центру ЗНО);
  3. Творчий іспит (загальна фізична та спеціальна фізична підготовки) за видами спорту.